Каталог дозиметрів, радіометрів
БЕЗПЕКА,
НАДІЙНІСТЬ,
ПРОСТОТА.
міський  (044) 393-39-93
MTC  ---------------------
KievStar  ---------------------
info@doza.net.ua
 головна        оплата        доставка        послуги        контакти        статті        аксесуари
РусскийEnglish


 Пояснення до піктограм

гамма-випромінювання 
Дані піктограми означають, що прилад вимірює гамма-випромінювання (як правило, в одиницях потужності експозиційної в мкР/год або еквівалентної в мкЗв/год дози), яке за своєю природою є електромагнітною хвилею (гамма-квантами), має велику проникаючу здатність і тому являє найбільшу небезпеку в разі зовнішнього опромінення. Гамма-випромінювання (радіаційний фон) є скрізь, його величину перевіряють в першу чергу. Джерелом може бути все що завгодно, починаючи від грунту і закінчуючи космічним випромінюванням (що особливо актуально для пілотів, стюардес і космонавтів). Згідно з українськими нормами РБ радіаційний фон не повинен перевищувати 0,30 мкЗв/год (близько 30 мкР/год), згідно з російськими нормами - 0,40 мкЗв/год (біля 40 мкР/год).
рентгенівське випромінювання 
Дані піктограми означають, що прилад вимірює рентгенівське випромінювання. Дане випромінювання, по суті, є низькоенергетичним гамма-випромінюванням (з енергією гамма-квантів від 5 до 20-30 кеВ) і все, що написане вище для гамма-випромінювання, справедливо і для рентгенівського. Тут головною проблемою є складність реєстрації рентгенівського випромінювання оскільки "рентгенівські" гамма-кванти знаходяться в так званій "шумлячій" області енергетичного спектру і електроніки і тому не можуть бути розпізнані більшістю детекторів.
сумарна доза 
Дані піктограми означають, що прилад у включеному стані рахує сумарну дозу зовнішнього опромінення, яку отримує людина/прилад при знаходженні в певному радіаційному полі протягом певного часу. Дана функція необхідна в разі перебування людини на якому-небудь радіаційно-небезпечному об'єкті або території, наприклад, в Чорнобильській Зоні Відчуження і т.п. (в цьому випадку дозиметр має бути постійно включений і знаходитися в безпосередній близькості від людини протягом всього часу перебування). Згідно НРБУ-97 допустима річна доза для населення (категорія В) складає 1 мЗв.
бета-випромінювання 
Дані піктограми означають, що прилад вимірює бета-випромінювання (в одиницях поверхневої щільності потоку бета-часток), яке має меншу проникаючу здатність порівняно з гамма-випромінюванням і за своєю природою складається з потоку заряджених часток - електронів або позитронів. В даний час поверхневе бета-забруднення в чистому вигляді зустрічається досить рідко, проте існують радіонукліди, що є чистими бета-випромінювачами. Серед них найбільш відомий Стронцій-90 і його дочірній продукт розпаду Ітрій-90. Згідно ОСПУ поверхнева бета-забрудненість не повинна перевищувати 20 часток з сантиметра квадратного в хвилину.
альфа-випромінювання 
Дані піктограми означають, що прилад вимірює альфа-випромінення (в одиницях поверхневої щільності потоку альфа-часток або швидкості лічби - імп/с), яке досить важко вимірюється (оскільки має дуже слабку проникаючу здатність порівняно з іншими видами радіаційних випромінювань) і за своєю природою складається з потоку заряджених часток - ядер гелію. В даний час поверхневе альфа-забруднення в чистому вигляді практично не зустрічається, проте існує актуальність моніторингу питомої активності радіоактивних газів радону, торону і їх дочірніх продуктів розпаду, який здійснюється за допомогою спеціальних приладів, - радонометрів. Згідно НРБУ-97 "рівень дії" для ЕРОА (еквівалентна рівноважна об'ємна активність) радону (Rn-222) в повітрі складає 50-100 Бк/м3, для торону (Rn-220) - 3-6 Бк/м3.
нейтронне випромінювання 
Дані піктограми означають, що прилад вимірює нейтронне випромінювання (як правило, в одиницях швидкості лічби - імп/с), яке, не дивлячись на величезну проникаючу здатність, складно реєструвати оскільки нейтрони не мають електричного заряду. При попаданні в речовину нейтрони можуть викликати ядерні перетворення і, відповідно, "наведену" радіоактивність. В природних умовах нейтронного випромінювання дуже мало. Його джерелом може бути або ядерно-подільний матеріал (наприклад, U-238, Cf-252 і т.п.) або нейтронний генератор. Швидкі нейтрони з енергією до 14 МеВ для реєстрації мають бути сповільнені за допомогою легких водородомістких матеріалів (наприклад, парафіну), що вимагає використання громіздких блоків детектування. Поверхнева щільність потоку нейтронів не повинна перевищувати 20 часток з сантиметра квадратного в хвилину.
джерело
Дана піктограма означає, що в дозиметр вмонтовано радіоактивне джерело (як правило, Sr-90 або Ba-133). З одного боку це дозволяє проводити діагностику працездатності приладу в польових умовах, а з іншого боку - несе в собі потенційну небезпеку опромінення оточуючих при невмілому використанні приладу. В даний час радіоактивні джерела в дозиметри і радіометри не вбудовуються.
без екрану
Дана піктограма означає, що прилад не має екрану для безпосереднього відображення вимірюваних величин. Для отримання даних про результати виміру необхідно використовувати або спеціальний зчитуючий пристрій або підключатися до пристроїв що мають екран (смартфони, планшети, комп'ютери і т.п.).
концентрація нітратів
Дана піктограма означає, що прилад визначає питомий вміст (концентрацію) нітратів в продуктах харчування. У основі виміру лежить принцип виміру або електропровіності (побутові нітрат-тестери - прості у використанні і обслуговуванні, проте вимірюючі вміст нітратів в обмеженому переліку продуктів харчування - як правило лише в свіжих овочах і фруктах) або потенціометричний метод (лабораторні нітратомери - складні у використанні і обслуговуванні, проте вимірюючі вміст нітратів в продуктах харчування і воді практично без обмежень). У будь-якому випадку, для проведення виміру електрод приладу має бути приведений в щільний контакт з вимірюваним продуктом. Для кожного продукту встановлена своя гранично допустима концентрація (ГДК) нітратів (заснована на "усередненій" європейській дієті), яка може складати від 60 мг/кг (більшість свіжих фруктів) до 2000 мг/кг (свіжа зелень).
держповірка
Дана піктограма означає, що прилад внесений до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки України (або, в разі виготовлення в Росії, Білорусії або Казахстані, має сертифікат про визнання) і пройшов первинну метрологічну повірку (відмітку Державного повірника можна знайти у відповідному розділі керівництва з експлуатації на дозиметр).
сплячий режим
Дана піктограма означає, що включений дозиметр в разі відсутності яких-небудь маніпуляцій з боку користувача (зазвичай, протягом декількох хвилин) автоматично переходить в спеціальний економічний ("сплячий") режим роботи. При цьому, як правило, в приладі відключається світлова і звукова індикація, а "пробудження" відбувається або від дій користувача або при перевищенні якого-небудь зі встановлених тривожних порогів.
будильник
Дана піктограма означає, що прилад окрім годинника (який в даний час вбудований практично в будь-який дозиметр) має і функцію будильника.
вібросигнал
Дана піктограма означає, що прилад окрім звукової і світлової має також вібраційну сигналізацію, яка, залежно від реалізованої в дозиметрі логіки, може включатися, наприклад, в разі перевищення встановленого тривожного порогу. Дана функція може бути корисна в тому випадку, якщо користувачеві необхідно провести перевірку на радіоактивність так, щоб про це не знали оточуючі.
вбудована память
Дана піктограма означає, що прилад має вбудовану пам'ять, в якій можуть зберігатися результати вимірів.
пошуковий режим
Дана піктограма означає, що в приладі передбачений спеціальний пошуковий режим, який полягає в проведенні дуже частих вимірів з великою погрішністю. Це дозволяє оперативно виявляти приховані радіоактивні джерела, без виміру їх радіоактивності.
бризкозахист
Дана піктограма означає, що корпус дозиметра має захист від бризок і прилад може експлуатуватися під дощем (але не зливою) і снігопадом.
водозахист
Дана піктограма означає, що прибор має герметичний корпус, стійкий як до обливання, так і до занурення у воду, - як правило, короткостроковому (на декілька секунд), в нормальних температурних умовах і на глибину не більш ніж один метр.
термометр
Дана піктограма означає, що прилад має вбудований термометр.
зв'язок з ПК 
Дані піктограми означають, що в приладі передбачена можливість передачі даних (результатів вимірів) в персональний комп'ютер з використанням інфрачервоного каналу зв'язку (ІЧ-порту). Як правило, передача даних здійснюється в off-line режимі за допомогою ІЧ-адаптера і спеціального програмного забезпечення, яке може бути як безкоштовним, так і ні (залежно від маркетингової політики виробника).
зв'язок з ПК 
Дані піктограми означають, що в приладі передбачена можливість передачі даних (результатів вимірів) в персональний комп'ютер з використанням мережі Bluetooth (блютус). Як правило, передача даних здійснюється в off-line режимі за допомогою bluetooth-адаптера і спеціального програмного забезпечення, яке може бути як безкоштовним, так і ні (залежно від маркетингової політики виробника).
зв'язок з ПК 
Дані піктограми означають, що в приладі передбачена можливість передачі даних (результатів вимірів) в персональний комп'ютер з використанням USB підключення. Як правило, передача даних здійснюється в off-line режимі за допомогою USB-шнура і спеціального програмного забезпечення, яке може бути як безкоштовним, так і ні (залежно від маркетингової політики виробника).

2020